Załóż bloga Zaloguj sięFarba

21 Sie, 2017

Cechy farb ftalowych

Kategoria główna — Autor farbka @ 07:41

Cechy farb ftalowychGruntowny remont domu często obejmuje nie tylko zmienienie układu pomieszczeń czy mebli, ale także malowanie ścian na zewnątrz i wewnątrz. Trzeba się do tego odpowiednio przygotować, aby można było użyć najlepszego rodzaju farb dostosowanych do poszczególnych elementów, które mają zostać pomalowane.

Najbardziej znane są prawdopodobnie farby akrylowe, które charakteryzują się posiadaniem spoiwa w postaci dyspersji akrylowych. Drugim znanym ich rodzajem emalia ftalowa, czyli rozpuszczalnikowa. Ma ona spoiwo w postaci żywicy ftalowej, a rozcieńczalnik to tutaj benzyna lakowa. Nie są to drogie farby, dlatego często wybiera się je do malowania. Stosunkowo niska cena spowodowana jest doborem składników. Otóż do produkcji farb ftalowych wykorzystane zostały łatwo dostępne, a co za tym idzie, niezbyt drogie składniki, czyli np. olej lniany.

Dużymi zaletami tego rodzaju farb jest fakt, że szybko schną i uzyskują piękny połysk. Powierzchnia pod nimi jest zwilżona, przez co łatwiej się nakłada. Doskonale nadaje się do nakładania na zewnętrzne ściany budynków, ponieważ jest całkowicie odporna na działanie czynników atmosferycznych. Jednak po upływie dość długiego czasu konieczne jest ponowne malowanie, ponieważ farba narażona na ciągłe przyjmowanie promieni słonecznych ulega osłabieniu i blednie. Przy czym trzeba dodać, że bardziej trwałe są te farby, które zawierają więcej oleju – są tłustsze, ładniej błyszczą, a zatem nadają się zwłaszcza na tarasy, schody. Jest jeszcze jeden rodzaj, w którym zastosowano mniejszą ilość oleju, dlatego farby są mniej tłuste. Nie są także zbyt trwałe w porównaniu z tymi poprzednimi, dlatego stosuje się je raczej w przemyśle, gdzie nie ma potrzeby, aby malowana powierzchnia idealnie się prezentowała przez długi czas.

Nie powinno się ich stosować do malowania świeżych tynków, ponieważ mogłyby ulec zmydleniu. Łatwo się rozlewają, dlatego pokrywanie nimi powierzchni jest stosunkowo łatwe, ale trzeba pamiętać, że reagują na rozpuszczalniki i chemikalia. Nie powinno się nimi malować kilku warstw, bo przez taką powłokę trudno będzie się przedostać tlenowi.

 


komentarze


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
 authimage

Powered by LifeType

RANKING STRON. Darmowa reklama w internecie. Darmowe statystyki TOPLISTA. Najlepsza toplista. Ranking. Fajne forum dyskusyjne - ranking forum. Najlepsze fora.